Sullins Connector Solutions AMM15DTKT
AMM15DTKT picture photo
Mfg. Part Number
AMM15DTKT
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM15DTKT.pdf
Availability of AMM15DTKT
QUANTITY
AMM15DTKT Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM15DTKT
Internal Part NumberEIS-AMM15DTKT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM15DTKT
Related LinksAMM1, AMM15DTKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM15DTKT Details Description
Related parts for AMM15DTKT
RES 360K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 2.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.84K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf