Sullins Connector Solutions AMM22DRSI-S288
AMM22DRSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM22DRSI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
AMM22DRSI-S288.pdf
Availability of AMM22DRSI-S288
QUANTITY
AMM22DRSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM22DRSI-S288
Internal Part NumberEIS-AMM22DRSI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM22DRSI-S288
Related LinksAMM22DR, AMM22DRSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM22DRSI-S288 Details Description
Related parts for AMM22DRSI-S288
RELAY TELECOM DPDT 1A 48V datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 3PH 1200V 160A SM3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MINIFITJRPLG FREEHNG /DH 20POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 26VC 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf