Sullins Connector Solutions AMM22DRTN-S13
AMM22DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMM22DRTN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM22DRTN-S13.pdf
Availability of AMM22DRTN-S13
QUANTITY
AMM22DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM22DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-AMM22DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM22DRTN-S13
Related LinksAMM22D, AMM22DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM22DRTN-S13 Details Description
Related parts for AMM22DRTN-S13
IC DUAL V COMP 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 230MA 6.56 OHM datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf