Sullins Connector Solutions AMM24DRMD
AMM24DRMD picture photo
Mfg. Part Number
AMM24DRMD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 WW
Datasheet Download
AMM24DRMD.pdf
Availability of AMM24DRMD
QUANTITY
AMM24DRMD Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM24DRMD
Internal Part NumberEIS-AMM24DRMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM24DRMD
Related LinksAMM2, AMM24DRMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM24DRMD Details Description
Related parts for AMM24DRMD
TRANS PNP 140V 4A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 24POS OR datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW 8-TDFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 7.5MM datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/2X30" A CRS datasheet.pdf
XER6022-011C3SS RP PLL SW EXP PR datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf