Sullins Connector Solutions AMM25DTBN
AMM25DTBN picture photo
Mfg. Part Number
AMM25DTBN
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
AMM25DTBN.pdf
Availability of AMM25DTBN
QUANTITY
AMM25DTBN Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM25DTBN
Internal Part NumberEIS-AMM25DTBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM25DTBN
Related LinksAMM2, AMM25DTBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM25DTBN Details Description
Related parts for AMM25DTBN
JUMPER-H1501TR/A3048B/X 12" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 620K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf