Sullins Connector Solutions AMM28DRAS
AMM28DRAS picture photo
Mfg. Part Number
AMM28DRAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 R/A
Datasheet Download
AMM28DRAS.pdf
Availability of AMM28DRAS
QUANTITY
AMM28DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM28DRAS
Internal Part NumberEIS-AMM28DRAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM28DRAS
Related LinksAMM2, AMM28DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM28DRAS Details Description
Related parts for AMM28DRAS
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V 0606 datasheet.pdf
DIODE PIN 200V 250MW SOT-23 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
3900UF 63V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf