Sullins Connector Solutions AMM30DCKD-S288
AMM30DCKD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM30DCKD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156"
Datasheet Download
AMM30DCKD-S288.pdf
Availability of AMM30DCKD-S288
QUANTITY
AMM30DCKD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM30DCKD-S288
Internal Part NumberEIS-AMM30DCKD-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM30DCKD-S288
Related LinksAMM30DC, AMM30DCKD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM30DCKD-S288 Details Description
Related parts for AMM30DCKD-S288
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.99K OHM 8VDFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MULTI VOLT SOT23-6 datasheet.pdf
FMAD INPUT FILTER 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V JB 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf