Sullins Connector Solutions AMM30DTKH-S288
AMM30DTKH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM30DTKH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
AMM30DTKH-S288.pdf
Availability of AMM30DTKH-S288
QUANTITY
AMM30DTKH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM30DTKH-S288
Internal Part NumberEIS-AMM30DTKH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM30DTKH-S288
Related LinksAMM30DT, AMM30DTKH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM30DTKH-S288 Details Description
Related parts for AMM30DTKH-S288
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC PREDRIVER HEX LOSIDE 32-LQFP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf