Sullins Connector Solutions AMM36DSUS
AMM36DSUS picture photo
Mfg. Part Number
AMM36DSUS
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156"
Datasheet Download
AMM36DSUS.pdf
Availability of AMM36DSUS
QUANTITY
AMM36DSUS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM36DSUS
Internal Part NumberEIS-AMM36DSUS
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM36DSUS
Related LinksAMM3, AMM36DSUS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM36DSUS Details Description
Related parts for AMM36DSUS
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC 10BIT 6MSPS HS ADC 32-TSSOP datasheet.pdf
HEATSHINK KIT RFL 5/8" BLK 14PC datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 11/16" datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 33PF S3B RADIAL datasheet.pdf
SCFF CAGE TOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf