Sullins Connector Solutions AMM40DCKS-S288
AMM40DCKS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMM40DCKS-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156"
Datasheet Download
AMM40DCKS-S288.pdf
Availability of AMM40DCKS-S288
QUANTITY
AMM40DCKS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM40DCKS-S288
Internal Part NumberEIS-AMM40DCKS-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM40DCKS-S288
Related LinksAMM40DC, AMM40DCKS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM40DCKS-S288 Details Description
Related parts for AMM40DCKS-S288
FERRITE 4A 170 OHM 2220 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 20K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X1/2X1" 6A MED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf