Sullins Connector Solutions AMM44DRYH
AMM44DRYH picture photo
Mfg. Part Number
AMM44DRYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AMM44DRYH.pdf
Availability of AMM44DRYH
QUANTITY
AMM44DRYH Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM44DRYH
Internal Part NumberEIS-AMM44DRYH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM44DRYH
Related LinksAMM4, AMM44DRYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM44DRYH Details Description
Related parts for AMM44DRYH
LED IND LIGHT 24V GREEN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 3.75SPS 2CH 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
HEAT GUN KIT 230V 249/435 DEG C datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf