Bourns Inc. AMS22B5A1BHASL132N
AMS22B5A1BHASL132N picture photo
Mfg. Part Number
AMS22B5A1BHASL132N
Datasheet Download
AMS22B5A1BHASL132N.pdf
Availability of AMS22B5A1BHASL132N
QUANTITY
AMS22B5A1BHASL132N Order Process
Ship out your order
Specifications of AMS22B5A1BHASL132N
Internal Part NumberEIS-AMS22B5A1BHASL132N
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 320°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalCounterclockwise Increase
Actuator TypeSlotted Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMS22B5A1BHASL132N
Related LinksAMS22B5A1, AMS22B5A1BHASL132N Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMS22B5A1BHASL132N Details Description
Related parts for AMS22B5A1BHASL132N
CONN HEADER .100 SNGL R/A 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 2.5V 10% 0805 datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 32TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS NATURAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 700K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf