Bourns Inc. AMS22S5A1BLAFL1BB
AMS22S5A1BLAFL1BB picture photo
Mfg. Part Number
AMS22S5A1BLAFL1BB
Datasheet Download
AMS22S5A1BLAFL1BB.pdf
Availability of AMS22S5A1BLAFL1BB
QUANTITY
AMS22S5A1BLAFL1BB Order Process
Ship out your order
Specifications of AMS22S5A1BLAFL1BB
Internal Part NumberEIS-AMS22S5A1BLAFL1BB
SeriesAMS22S
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 45°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalCounterclockwise Increase
Actuator TypeFlatted Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMS22S5A1BLAFL1BB
Related LinksAMS22S5A, AMS22S5A1BLAFL1BB Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMS22S5A1BLAFL1BB Details Description
Related parts for AMS22S5A1BLAFL1BB
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.9A 156 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2K OHM 4SIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 81MM datasheet.pdf