Bourns Inc. AMS22U5A1BLARL116
AMS22U5A1BLARL116 picture photo
Mfg. Part Number
AMS22U5A1BLARL116
Datasheet Download
AMS22U5A1BLARL116.pdf
Availability of AMS22U5A1BLARL116
QUANTITY
AMS22U5A1BLARL116 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMS22U5A1BLARL116
Internal Part NumberEIS-AMS22U5A1BLARL116
SeriesAMS22U
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 160°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalCounterclockwise Increase
Actuator TypeRound Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMS22U5A1BLARL116
Related LinksAMS22U5A, AMS22U5A1BLARL116 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMS22U5A1BLARL116 Details Description
Related parts for AMS22U5A1BLARL116
IC REG LDO -8V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 22POS R/A datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.155" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 104 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf