Panasonic Electronic Components AN80L30RMS
AN80L30RMS picture photo
Mfg. Part Number
AN80L30RMS
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.15A MINI5D
Datasheet Download
AN80L30RMS.pdf
Availability of AN80L30RMS
QUANTITY
AN80L30RMS Order Process
Ship out your order
Specifications of AN80L30RMS
Internal Part NumberEIS-AN80L30RMS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3.4 V ~ 14.5 V
Current - Limit (Min)180mA
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageMINI-5D
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AN80L30RMS
Related LinksAN80L, AN80L30RMS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
AN80L30RMS Details Description
Related parts for AN80L30RMS
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 152BGA datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 732K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CONN PIN SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
EXTERNAL PSU 65W LEVEL VI datasheet.pdf