Panasonic Electronic Components AN80L31RMS
AN80L31RMS picture photo
Mfg. Part Number
AN80L31RMS
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A MINI5D
Datasheet Download
AN80L31RMS.pdf
Availability of AN80L31RMS
QUANTITY
AN80L31RMS Order Process
Ship out your order
Specifications of AN80L31RMS
Internal Part NumberEIS-AN80L31RMS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3.5 V ~ 14.5 V
Current - Limit (Min)180mA
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageMINI-5D
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AN80L31RMS
Related LinksAN80L, AN80L31RMS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
AN80L31RMS Details Description
Related parts for AN80L31RMS
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.281" PVC BLACK datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500K OHM 10% 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
RES 14 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf