Linx Technologies ANT-2.4-PW-QW-UFL
ANT-2.4-PW-QW-UFL picture photo
Mfg. Part Number
ANT-2.4-PW-QW-UFL
Brief Description
ANT 2.4GHZ 1/2 WAVE DIPOLE U.FL
Datasheet Download
ANT-2.4-PW-QW-UFL.pdf
Availability of ANT-2.4-PW-QW-UFL
QUANTITY
ANT-2.4-PW-QW-UFL Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-2.4-PW-QW-UFL
Internal Part NumberEIS-ANT-2.4-PW-QW-UFL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package30
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesPW
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range2.35GHz ~ 2.6GHz
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain1.6dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, U.FL
Ingress Protection-
Mounting TypePanel Mount
Height (Max)4.134" (105.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-2.4-PW-QW-UFL
Related LinksANT-2.4-, ANT-2.4-PW-QW-UFL Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-2.4-PW-QW-UFL Details Description
Related parts for ANT-2.4-PW-QW-UFL
RES SMD 78.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC40S/AE40G/HKC40S datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN KIT 80MM GRY/BEIG 115VAC 5PC datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf