Linx Technologies ANT-2.4-USP
ANT-2.4-USP picture photo
Mfg. Part Number
ANT-2.4-USP
Brief Description
2.4GHZ CHIP ANTENNA
Datasheet Download
ANT-2.4-USP.pdf
Availability of ANT-2.4-USP
QUANTITY
ANT-2.4-USP Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-2.4-USP
Internal Part NumberEIS-ANT-2.4-USP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesProper PCB Design for Embedded Antennas
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesµSplatch™
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range2.325GHz ~ 2.475GHz
Antenna TypeChip
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain3.8dBi
Power - Max-
Features-
TerminationSolder
Ingress Protection-
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.062" (1.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-2.4-USP
Related LinksANT-2, ANT-2.4-USP Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-2.4-USP Details Description
Related parts for ANT-2.4-USP
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN MOD ASSEMBLY ANG/MT FRONT datasheet.pdf
INSULATOR AUTO PVC WHITE 3.88" datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP ACTION datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf