Linx Technologies ANT-315-HESM
ANT-315-HESM picture photo
Mfg. Part Number
ANT-315-HESM
Brief Description
ANT 315MHZ 1/4WAVE HELICAL SMD
Datasheet Download
ANT-315-HESM.pdf
Availability of ANT-315-HESM
QUANTITY
ANT-315-HESM Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-315-HESM
Internal Part NumberEIS-ANT-315-HESM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesProper PCB Design for Embedded Antennas
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesHE
PackagingBulk
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)315MHz
Frequency Range305MHz ~ 325MHz
Antenna TypeHelical
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain-
Power - Max-
Features-
TerminationSolder
Ingress Protection-
Mounting TypeThrough Hole
Height (Max)0.350" (8.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-315-HESM
Related LinksANT-31, ANT-315-HESM Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-315-HESM Details Description
Related parts for ANT-315-HESM
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK datasheet.pdf