Linx Technologies ANT-418-CW-RAH
ANT-418-CW-RAH picture photo
Mfg. Part Number
ANT-418-CW-RAH
Brief Description
ANTENNA 418MHZ RA 1/4 WAVE WHIP
Datasheet Download
ANT-418-CW-RAH.pdf
Availability of ANT-418-CW-RAH
QUANTITY
ANT-418-CW-RAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-418-CW-RAH
Internal Part NumberEIS-ANT-418-CW-RAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesRAH
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)418MHz
Frequency Range410MHz ~ 426MHz
Antenna TypeWhip, Right Angle
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain-6.1dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, RP-SMA Female
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-418-CW-RAH
Related LinksANT-418, ANT-418-CW-RAH Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-418-CW-RAH Details Description
Related parts for ANT-418-CW-RAH
IDC CABLE-ASN20A/ AE20G / APK20A datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 100LQFP datasheet.pdf
BOARD EVAL 6.4GBPS QUAD EQUALIZR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf