Linx Technologies ANT-418-MHW-SMA-L
ANT-418-MHW-SMA-L picture photo
Mfg. Part Number
ANT-418-MHW-SMA-L
Brief Description
ANTENNA 418MHZ 1/4WAVE SMA 180"
Datasheet Download
ANT-418-MHW-SMA-L.pdf
Availability of ANT-418-MHW-SMA-L
QUANTITY
ANT-418-MHW-SMA-L Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-418-MHW-SMA-L
Internal Part NumberEIS-ANT-418-MHW-SMA-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesMHW
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)418MHz
Frequency Range408MHz ~ 428MHz
Antenna TypeWhip, Center-Fed Double
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain2.1dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, SMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeAdhesive
Height (Max)5.906" (150.00mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-418-MHW-SMA-L
Related LinksANT-418-, ANT-418-MHW-SMA-L Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-418-MHW-SMA-L Details Description
Related parts for ANT-418-MHW-SMA-L
IDC CABLE-ASS24A/ AE24G / ASS24A datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL R-R 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CBL 37POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
PIEZOELECTRIC SOUNDER SMD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf