Linx Technologies ANT-916-MHW-RPS-S
ANT-916-MHW-RPS-S picture photo
Mfg. Part Number
ANT-916-MHW-RPS-S
Brief Description
ANTENNA 916MHZ
Datasheet Download
ANT-916-MHW-RPS-S.pdf
Availability of ANT-916-MHW-RPS-S
QUANTITY
ANT-916-MHW-RPS-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-916-MHW-RPS-S
Internal Part NumberEIS-ANT-916-MHW-RPS-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesMHW
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)916MHz
Frequency Range816MHz ~ 1.016GHz
Antenna TypeWhip, Center-Fed Double
Return Loss-
Gain5.4dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, RP-SMA Female
Ingress Protection-
Mounting TypeAdhesive
Height (Max)5.433" (138.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-916-MHW-RPS-S
Related LinksANT-916-, ANT-916-MHW-RPS-S Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-916-MHW-RPS-S Details Description
Related parts for ANT-916-MHW-RPS-S
IC VOLTAGE MONITOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
IC POE 803.2AF SINGLE PSE 14-DFN datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 WH TRANSM datasheet.pdf
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 8.0MM GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 20W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
IC REG ON/OFF CTR -5V 0.2A SOT25 datasheet.pdf