Linx Technologies ANT-916-MHW-SMA-L
ANT-916-MHW-SMA-L picture photo
Mfg. Part Number
ANT-916-MHW-SMA-L
Brief Description
ANTENNA 916MHZ 1/4WAVE SMA 180"
Datasheet Download
ANT-916-MHW-SMA-L.pdf
Availability of ANT-916-MHW-SMA-L
QUANTITY
ANT-916-MHW-SMA-L Order Process
Ship out your order
Specifications of ANT-916-MHW-SMA-L
Internal Part NumberEIS-ANT-916-MHW-SMA-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesMHW
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)916MHz
Frequency Range816MHz ~ 1.016GHz
Antenna TypeWhip, Center-Fed Double
Number of Bands1
VSWR1.9
Return Loss-
Gain5.4dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, SMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeAdhesive
Height (Max)5.433" (138.00mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ANT-916-MHW-SMA-L
Related LinksANT-916-, ANT-916-MHW-SMA-L Datasheet, Linx Technologies Distributor
ANT-916-MHW-SMA-L Details Description
Related parts for ANT-916-MHW-SMA-L
CONN RECEPT HR 9POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 33VC 6TSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLK 14POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
1016 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf