Abracon Corporation AOCJY-40.000MHZ-E
AOCJY-40.000MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY-40.000MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
AOCJY-40.000MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY-40.000MHZ-E
QUANTITY
AOCJY-40.000MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY-40.000MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY-40.000MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOCXO Oven Controlled Crystal Oscillator
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAOCJY.pdfAOCJY.stp
FamilyOscillators
SeriesAOCJY
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Height0.500" (12.70mm)
Package / Case6-SMD (5 pads), No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY-40.000MHZ-E
Related LinksAOCJY-40, AOCJY-40.000MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY-40.000MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY-40.000MHZ-E
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
EVAL BOARD BATT CHARGER LT3651 datasheet.pdf
IC OPAMP LP 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf