Abracon Corporation AOCJY1-38.880MHZ-E
AOCJY1-38.880MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1-38.880MHZ-E
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1-38.880MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY1-38.880MHZ-E
QUANTITY
AOCJY1-38.880MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1-38.880MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY1-38.880MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY1.pdfAOCJY1.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY1
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency38.88MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±200ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1-38.880MHZ-E
Related LinksAOCJY1-38, AOCJY1-38.880MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1-38.880MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY1-38.880MHZ-E
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #5/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC POT DIGITL 100K 32TAP SOT23-6 datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-MTRJ datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR PLL SOT25 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf