Abracon Corporation AOCJY1-38.880MHZ
AOCJY1-38.880MHZ picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1-38.880MHZ
Brief Description
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1-38.880MHZ.pdf
Availability of AOCJY1-38.880MHZ
QUANTITY
AOCJY1-38.880MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1-38.880MHZ
Internal Part NumberEIS-AOCJY1-38.880MHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY1.pdfAOCJY1.stp
FamilyOscillators
SeriesAOCJY1
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency38.88MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppb
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1-38.880MHZ
Related LinksAOCJY1-3, AOCJY1-38.880MHZ Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1-38.880MHZ Details Description
Related parts for AOCJY1-38.880MHZ
CONN SPRING CONT 19 POS .197 SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 50W DO5 datasheet.pdf