Abracon Corporation AOCJY1-40.000MHZ-E
AOCJY1-40.000MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1-40.000MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1-40.000MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY1-40.000MHZ-E
QUANTITY
AOCJY1-40.000MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1-40.000MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY1-40.000MHZ-E
TypeOCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±200ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1-40.000MHZ-E
Related LinksAOCJY1-40, AOCJY1-40.000MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1-40.000MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY1-40.000MHZ-E
FIXED IND 8.2NH 220MA 860 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 8POS W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 28QFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf