Abracon Corporation AOCJY1A-100.000MHZ-E
AOCJY1A-100.000MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1A-100.000MHZ-E
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC OCXO 100.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1A-100.000MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY1A-100.000MHZ-E
QUANTITY
AOCJY1A-100.000MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1A-100.000MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY1A-100.000MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOCXO Oven Controlled Crystal Oscillator
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAOCJY1.pdfAOCJY1.stp
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY1
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±200ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1A-100.000MHZ-E
Related LinksAOCJY1A-10, AOCJY1A-100.000MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1A-100.000MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY1A-100.000MHZ-E
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 4.5V datasheet.pdf
IC SYST MGMT MICRO CTRLR 48TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf