Abracon Corporation AOCJY1A-38.880MHZ-E
AOCJY1A-38.880MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1A-38.880MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1A-38.880MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY1A-38.880MHZ-E
QUANTITY
AOCJY1A-38.880MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1A-38.880MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY1A-38.880MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY1.pdfAOCJY1.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY1
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency38.88MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±200ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1A-38.880MHZ-E
Related LinksAOCJY1A-3, AOCJY1A-38.880MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1A-38.880MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY1A-38.880MHZ-E
ADAPTER 40-DIP TO 44-PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS FIBER RETROREF 1-1.2CM 5M datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD128 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 4 COIL 150UH SMD datasheet.pdf