Abracon Corporation AOCJY1A-40.000MHZ-F
AOCJY1A-40.000MHZ-F picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY1A-40.000MHZ-F
Brief Description
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY1A-40.000MHZ-F.pdf
Availability of AOCJY1A-40.000MHZ-F
QUANTITY
AOCJY1A-40.000MHZ-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY1A-40.000MHZ-F
Internal Part NumberEIS-AOCJY1A-40.000MHZ-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAOCJY1.pdfAOCJY1.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY1
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.307" (7.80mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY1A-40.000MHZ-F
Related LinksAOCJY1A-4, AOCJY1A-40.000MHZ-F Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY1A-40.000MHZ-F Details Description
Related parts for AOCJY1A-40.000MHZ-F
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC FPGA 454 I/O 676FBGA datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 6WSON datasheet.pdf
RES 470 OHM .4W .25% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS datasheet.pdf
CONN SSL HDR 2POS 3.5MM SOLDER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 400W datasheet.pdf