Abracon Corporation AOCJY2-10.000MHZ-E
AOCJY2-10.000MHZ-E picture photo
Mfg. Part Number
AOCJY2-10.000MHZ-E
Brief Description
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
AOCJY2-10.000MHZ-E.pdf
Availability of AOCJY2-10.000MHZ-E
QUANTITY
AOCJY2-10.000MHZ-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AOCJY2-10.000MHZ-E
Internal Part NumberEIS-AOCJY2-10.000MHZ-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOCXO Oven Controlled Crystal Oscillator
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAOCJY2.pdfAOCJY2.stp
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAOCJY2
PackagingTray
TypeOCXO
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.823" L x 0.823" W (21.00mm x 21.00mm)
Height0.433" (11.00mm)
Package / Case6-DIP, 5 lead (Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOCJY2-10.000MHZ-E
Related LinksAOCJY2-10, AOCJY2-10.000MHZ-E Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AOCJY2-10.000MHZ-E Details Description
Related parts for AOCJY2-10.000MHZ-E
RES 1.1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE datasheet.pdf
IC NOVALITHIC 1/2 BRIDGE TO263-7 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 47 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
D SUB MALE 8W8 PCRAIGHT 20 AMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf