Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOD11S60
AOD11S60 picture photo
Mfg. Part Number
AOD11S60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO252
Datasheet Download
AOD11S60.pdf
Availability of AOD11S60
QUANTITY
AOD11S60 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOD11S60
Internal Part NumberEIS-AOD11S60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Other DrawingsAOD4xx Series TO-252 (D-PAK) Top
AOD4xx Series TO-252 (D-PAK) Side
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesaMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs399 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds545pF @ 100V
Power - Max208W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOD11S60
Related LinksAOD1, AOD11S60 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOD11S60 Details Description
Related parts for AOD11S60
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 50FT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf