Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOD2N100
AOD2N100 picture photo
Mfg. Part Number
AOD2N100
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 2A TO252
Datasheet Download
AOD2N100.pdf
Availability of AOD2N100
QUANTITY
AOD2N100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOD2N100
Internal Part NumberEIS-AOD2N100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9 Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds580pF @ 25V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOD2N100
Related LinksAOD2, AOD2N100 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOD2N100 Details Description
Related parts for AOD2N100
IC DGTL POT DUAL 1024POS 16TSSOP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 10BIT 5V LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX W/PIN datasheet.pdf
RES 95.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 24POS datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf