Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT12N65
AOT12N65 picture photo
Mfg. Part Number
AOT12N65
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO220
Datasheet Download
AOT12N65.pdf
Availability of AOT12N65
QUANTITY
AOT12N65 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOT12N65
Internal Part NumberEIS-AOT12N65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs720 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2150pF @ 25V
Power - Max278W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOT12N65
Related LinksAOT1, AOT12N65 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOT12N65 Details Description
Related parts for AOT12N65
IC TXRX 8PORT T1/E1/J1 144-LQFP datasheet.pdf
RAMPING MODULE WITH SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.5A SC70-6L datasheet.pdf