Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT14N50FD
AOT14N50FD picture photo
Mfg. Part Number
AOT14N50FD
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO220
Datasheet Download
AOT14N50FD.pdf
Availability of AOT14N50FD
QUANTITY
AOT14N50FD Order Process
Ship out your order
Specifications of AOT14N50FD
Internal Part NumberEIS-AOT14N50FD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs470 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs47nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2010pF @ 25V
Power - Max278W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOT14N50FD
Related LinksAOT14, AOT14N50FD Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOT14N50FD Details Description
Related parts for AOT14N50FD
JUMPER-H1504TR/A3048A/X 12" datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 1.25A 15V 2920 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.45A 149 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA VESM datasheet.pdf