| Internal Part Number | EIS-AOT20C60 | |
| Other Related Documents | AOS Green Policy | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 250 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 74nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3440pF @ 100V | |
| Power - Max | 463W | |