| Internal Part Number | EIS-AOT20C60PL | |
| Other Related Documents | AOS Green Policy | |
| Standard Package | 1,000 | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 260 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 80nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3607pF @ 100V | |
| Power - Max | 463W | |