Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT22N50L
AOT22N50L picture photo
Mfg. Part Number
AOT22N50L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 22A TO220
Datasheet Download
AOT22N50L.pdf
Availability of AOT22N50L
QUANTITY
AOT22N50L Order Process
Ship out your order
Specifications of AOT22N50L
Internal Part NumberEIS-AOT22N50L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs83nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3710pF @ 25V
Power - Max417W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOT22N50L
Related LinksAOT2, AOT22N50L Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOT22N50L Details Description
Related parts for AOT22N50L
IC CONV 8BIT SER/PAR ECL 32LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES 400 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLIN 1.063" DIA SILVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 14POS datasheet.pdf