Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT29S50L
AOT29S50L picture photo
Mfg. Part Number
AOT29S50L
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 29A TO220
Datasheet Download
AOT29S50L.pdf
Availability of AOT29S50L
QUANTITY
AOT29S50L Order Process
Ship out your order
Specifications of AOT29S50L
Internal Part NumberEIS-AOT29S50L
FamilyFETs - Single
SeriesaMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C29A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs26.6nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1312pF @ 100V
Power - Max357W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOT29S50L
Related LinksAOT2, AOT29S50L Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOT29S50L Details Description
Related parts for AOT29S50L
IC MPU/RESET CIRC 2.19V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 44POS R/A datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf