Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF11N60L
AOTF11N60L picture photo
Mfg. Part Number
AOTF11N60L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO220F
Datasheet Download
AOTF11N60L.pdf
Availability of AOTF11N60L
QUANTITY
AOTF11N60L Order Process
Ship out your order
Specifications of AOTF11N60L
Internal Part NumberEIS-AOTF11N60L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs650 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1990pF @ 25V
Power - Max37.9W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOTF11N60L
Related LinksAOTF1, AOTF11N60L Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOTF11N60L Details Description
Related parts for AOTF11N60L
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
IC PREC MULTIPLIER TO-100-10 datasheet.pdf
MODULE INTERFACE SUN USB CAT5E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN DVI-D MALE TO HDMI MALE datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 38MM RND 29.6MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 101MM datasheet.pdf
IC FIFO 512X9 SYNC 12NS 32-PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf