Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF11N60L
AOTF11N60L picture photo
Mfg. Part Number
AOTF11N60L
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO220F
Datasheet Download
AOTF11N60L.pdf
Availability of AOTF11N60L
QUANTITY
AOTF11N60L Order Process
Ship out your order
Specifications of AOTF11N60L
Internal Part NumberEIS-AOTF11N60L
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs650 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1990pF @ 25V
Power - Max37.9W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOTF11N60L
Related LinksAOTF1, AOTF11N60L Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOTF11N60L Details Description
Related parts for AOTF11N60L
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC TRANS QUAD T1/E1/J1 100LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC MPU 68000 16.67MHZ 132CQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK 50POS 125VAC,24VDC 1A datasheet.pdf
RES 332 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf