Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF14N50
AOTF14N50 picture photo
Mfg. Part Number
AOTF14N50
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO220F
Datasheet Download
AOTF14N50.pdf
Availability of AOTF14N50
QUANTITY
AOTF14N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOTF14N50
Internal Part NumberEIS-AOTF14N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Supplier 20/Aug/2013
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2297pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOTF14N50
Related LinksAOTF, AOTF14N50 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOTF14N50 Details Description
Related parts for AOTF14N50
HEATSINK TO-220 BLACK 1.18" datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 400W datasheet.pdf