Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOTF14N50
AOTF14N50 picture photo
Mfg. Part Number
AOTF14N50
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO220F
Datasheet Download
AOTF14N50.pdf
Availability of AOTF14N50
QUANTITY
AOTF14N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOTF14N50
Internal Part NumberEIS-AOTF14N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Supplier 20/Aug/2013
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2297pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOTF14N50
Related LinksAOTF, AOTF14N50 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOTF14N50 Details Description
Related parts for AOTF14N50
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf