Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOW10N60
AOW10N60 picture photo
Mfg. Part Number
AOW10N60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO262
Datasheet Download
AOW10N60.pdf
Availability of AOW10N60
QUANTITY
AOW10N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOW10N60
Internal Part NumberEIS-AOW10N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs750 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1600pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOW10N60
Related LinksAOW1, AOW10N60 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOW10N60 Details Description
Related parts for AOW10N60
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M RED 5' datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf