Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF10N65
AOWF10N65 picture photo
Mfg. Part Number
AOWF10N65
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 10A TO262F
Datasheet Download
AOWF10N65.pdf
Availability of AOWF10N65
QUANTITY
AOWF10N65 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOWF10N65
Internal Part NumberEIS-AOWF10N65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1 Ohm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs33nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1645pF @ 25V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOWF10N65
Related LinksAOWF, AOWF10N65 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOWF10N65 Details Description
Related parts for AOWF10N65
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BAG SHIELD METAL-IN 12X18 datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SI-FP-D1A datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf