Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF12N65
AOWF12N65 picture photo
Mfg. Part Number
AOWF12N65
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO262F
Datasheet Download
AOWF12N65.pdf
Availability of AOWF12N65
QUANTITY
AOWF12N65 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOWF12N65
Internal Part NumberEIS-AOWF12N65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs720 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2150pF @ 25V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOWF12N65
Related LinksAOWF, AOWF12N65 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOWF12N65 Details Description
Related parts for AOWF12N65
CONN HEADER 8POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
RES MO 1W 249 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
PS 3.50/02/90 3.5SN BK datasheet.pdf
RS-FCN40S-L4 FUJITSU INTERFA datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PWR JACK R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf