Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF14N50
AOWF14N50 picture photo
Mfg. Part Number
AOWF14N50
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 14A TO262F
Datasheet Download
AOWF14N50.pdf
Availability of AOWF14N50
QUANTITY
AOWF14N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOWF14N50
Internal Part NumberEIS-AOWF14N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Supplier 20/Aug/2013
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2297pF @ 25V
Power - Max28W