Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOZ5006QI
AOZ5006QI picture photo
Mfg. Part Number
AOZ5006QI
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 35A SYNC 40QFN
Datasheet Download
AOZ5006QI.pdf
Availability of AOZ5006QI
QUANTITY
AOZ5006QI Order Process
Ship out your order
Specifications of AOZ5006QI
Internal Part NumberEIS-AOZ5006QI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesDrMOS
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)16V
Voltage - Output (Min/Fixed)4.5V
Voltage - Output (Max)16V
Current - Output35A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case40-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOZ5006QI
Related LinksAOZ5, AOZ5006QI Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOZ5006QI Details Description
Related parts for AOZ5006QI
IC MPU/RESET CIRC 2.19V SC70-4 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 5W datasheet.pdf