Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOZ8231ADI-24
AOZ8231ADI-24 picture photo
Mfg. Part Number
AOZ8231ADI-24
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 39VC DFN1.0
Datasheet Download
AOZ8231ADI-24.pdf
Availability of AOZ8231ADI-24
QUANTITY
AOZ8231ADI-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOZ8231ADI-24
Internal Part NumberEIS-AOZ8231ADI-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAOS Green Policy
PCN Assembly/OriginDFN1.0x0.6 Subcontractor 20/Aug/2013
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)29V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (100ns)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency12pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device Package2-DFN (1x0.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOZ8231ADI-24
Related LinksAOZ823, AOZ8231ADI-24 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOZ8231ADI-24 Details Description
Related parts for AOZ8231ADI-24
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC EQUALIZER REC 10.7GBPS 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 28COND 24AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC READER/WRITER 32HVQFN VER.1 datasheet.pdf
22000UF 25V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf
AB 52C 52#16 SKT PLUG datasheet.pdf
PROCESSOR 400MHZ datasheet.pdf