Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOZ8831DT-24
AOZ8831DT-24 picture photo
Mfg. Part Number
AOZ8831DT-24
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 48VC
Datasheet Download
AOZ8831DT-24.pdf
Availability of AOZ8831DT-24
QUANTITY
AOZ8831DT-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AOZ8831DT-24
Internal Part NumberEIS-AOZ8831DT-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (100ns)
Power - Peak Pulse60W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency0.35pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device Package2-DFN1006 (1.0x0.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AOZ8831DT-24
Related LinksAOZ883, AOZ8831DT-24 Datasheet, Alpha & Omega Semiconductor Inc. Distributor
AOZ8831DT-24 Details Description
Related parts for AOZ8831DT-24
CONN HEADER VERT 8POS .156 TIN datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE BEZEL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf